התחדשות עירונית / תמ"א 38

פינוי בינוי

דירה חדשה , חיים חדשים במיקום הנכון והמוכר.

אתם לא חייבים להמשיך לגור בדירה צפופה ובשכונה ישנה ומוזנחת. אתם גם לא חייבים לעבור לשכונה אחרת או לעיר אחרת על מנת לשפר את חייכם  ואתם בטח ובטח שלא חייבים לקחת הלוואות כדי לשפץ את הבית בו אתם מתגוררים היום. חוקי פינוי בינוי מבאים בשורה חדשה לבעלי הדירות הוותיקים ומציגה הזדמנות פז עבורם להיטיב  את המצב הקיים בעשרות מונים.

בשנים האחרונות אפשר לראות תנופת בנייה במרכזי הערים תחת הכותרת 'פינוי־בינוי'. עתודות הקרקע מחוץ לעיר הולכת ונעלמות  או נמצאות  בריחוק רב ממרכזי הקניות המסחר והתעסוקה המוכרים .בראיה נכונה  ממשלת ישראל  מעודדת חידוש ופיתוח של אזורים עירוניים  בעלי וותק ואופי ייחודיים תוך ניצול השטחים הקיימים במרכזי הערים ושיפור תנאי החיים בהם. אזורים ישנים ומוזנחים הופכים לשכונות חדשות ומטופחות,מצוקת חניה מתחלפת בחניונים תת קרקעיים ,כניסה מיושנת וחדרי מדרגות  מתקלפים מקבלים לובי חדש ומודרני ומעליות בסטנדרט גבוהה . הדיירים שסבלו מתנאי דיור ירודים ומהזנחה סביבתית זוכים בדירות חדשות שערכן הנדל"ני גבוה בעשרות אחוזים בתוספת הרחבת שטח הדירה הקיימת  .

משכונה מוזנחת לסביבה מטופחת

פינוי־בינוי הוכרז לראשונה כמדיניות רשמית של משרד הבינוי והשיכון בשנת 1998 והוא חלק ממדיניות ההתחדשות העירונית הכוללת. השטחים המוכרזים כמתחמי פינוי־בינוי הם בדרך כלל שכונות או אזורים  בהם בנייני מגורים ישנים ומוזנחים שנבנו לפני 1980 ולא עומדים בתקן רעידת אדמה . התכנית כוללת הריסת המבנים ובנייה מחדש של שכונה מאוכלסת יותר שהתשתיות בה משופרות. מטרות ההכרזה על שטח כעל 'מתחם פינוי־בינוי' –

לחדש בניינים ישנים שאינם עומדים בתקן רעידות אדמה

לטפח אזורים עירוניים מרכזים הסובלים ממראה ישן והזנחה

לעשות שימוש יעיל יותר בעתודות הקרקע בעיר תוך שמירה על שטחים ירוקים

יצירת פתרונות חניה משופרים ושיפור תדמית העיר

יצירת מרחבים מוגנים עבור דיירי הבניין

חידוש התשתיות הקימות

פינוי־בינוי – כולם מרוויחים

בשטחים המוכרזים כמתחמי פינוי־בינוי ניתנות תוספות של זכויות בנייה והטבות מיסוי, כדי לעודד התקשרות בין היזמים לדיירים במתחם. לרוב הפינוי כרוך בפיצוי תושבי המקום, לפחות בדיור חילופי, בין שבאותו המתחם ובין שבאזור אחר בעיר עד להשלמת הבניין החדש.

בסופו של תהליך, ייהנו הדיירים מדירות גדולות וחדשות המאופיינות במפרט טכני עשיר, מבניין חדש שיש בו מעלית, חדרי ביטחון, מחסנים, חניות פרטיות ועוד, ומסביבת מגורים ראויה ואיכותית. וכמובן, בלי שהדייר נדרש להוצאה כספית ובמימון מלא של כל תהליכי הפינוי כולל כיסוי הוצאות המעבר ושכירת דירה חלופית מיום הפינוי ועד לשיבה לדירה החדשה.

מה כולל התהליך?

מתחם פינוי־בינוי הוא סטטוס של שטח עירוני שהוחלט להרוס את בתי המגורים הישנים בו, ולבנות תחתיהם בנייני מגורים חדשים. משרד הבינוי רשאי להכריז על שטח כעל מתחם פינוי־בינוי באמצעות צו הכרזה, שתוקפו עד שש שנים. במהלך שנים אלה ייבחר הגוף היזמי שיוביל את התהליך וועד דיירים שישתף עמו פעולה.

חברת ע.נ.ב נדל"ן ויזום  תהיה אחראית להגשת התכנית לוועדות הכרזה, לפתרונות דיור חלופיים ולמימונם, לביצוע תהליכי ההריסה ולתיאום מול הרשויות, לניהול ולביצוע תהליכי הבנייה ובסופם – למסירת המפתחות לדיירים.

חברת ע.נ.ב נדל"ן ויזום –  היתרונות

  • איתנות פיננסית ויכולות מימון מוכחות המבטיחות שהפרויקט לא רק יתחיל אלא גם יסתיים כהלכה
  • ניסיון ומומחיות בהתחדשות עירונית
  • הקשבה לצרכי הדיירים ומימון עו"ד שיפעל לטובתם
  • דאגה לרווחת הדיירים וליווי אישי במשך כל התהליך, ובמיוחד במציאת דירה חלופית ובמעבר אליה וממנה
  • מימון דירה חלופית והוצאות הובלה
  • הכול תחת קורת גג אחת – כתובת אחת זמינה גם בייזום וגם בבנייה
  • הזדמנות  להתחדשות עירונית

עד לשנות ה-90 של המאה ה-20 התאפיינה מדיניות הדיור בישראל בשאיפה לפיזור האוכלוסייה באמצעות הקמת יישובים חדשים. בשנות ה-90 השתנתה המגמה – מהתכניות החלה לנשב רוח שונה – חזון תכנוני שלפיו הבינוי העתידי בישראל יתרכז באזורים העירוניים ולא בשטחים החקלאיים והפתוחים. שמו של החזון היה 'התחדשות עירונית'.

לתכנית להתחדשות עירונית יש כמה ייעודים – ניצול יעיל של קרקע במיקום מרכזי לבנייה כמענה למחסור במשאב הקרקע בישראל ושמירה על קירבה למרכזי תעסוקה בילוי וקניות, שיפור התשתיות באזורים המיועדים, שמירה על שטחים ירוקים בעיר ושיפור חזות העיר, ומענה בטיחותי למבנים מפני רעידות אדמה. ובעיקר, יכולתה של ההתחדשות עירונית להחיות שכונות מזדקנות ומוזנחות, למען תושביה הוותיקים של השכונה ולטובת זוגות צעירים, המבקשים דיור איכותי ומודרני, במחירים סבירים ובסביבה מטופחת.

הדרכים להגשמת ההתחדשות העירונית

פינוי־בינוי

מתחם פינוי־בינוי הוא סטטוס של שטח עירוני בו הוחלט להרוס את בתי המגורים הישנים , לרוב בשכונות שמצבן הסוציו־אקונומי ירוד, ולבנות במקומם בנייני מגורים חדשים שתשתיותיהם משופרות. משרד הבינוי והשיכון רשאי להכריז על שטח כעל מתחם פינוי־בינוי באמצעות צו הכרזה, שתוקפו הוא עד שש שנים. מטרת ההכרזה היא שימוש יעיל יותר בקרקע ושיפור תדמית העיר. במסגרת עסקת פינוי-בינוי חותמים דיירי הבניין המפונה על הסכם עם היזם. בהסכם מבטיח היזם לדיירים דירה חדשה בשטח זהה או גדול יותר מדירתם הנוכחית תוך שלוש שנים, תשלום שכר דירה חלופית בזמן הבנייה, ותשלום הארנונה על שטח הדירה הישן. היזם הורס את המבנה הקיים ובונה במקומו מבנה גבוה יותר המכיל יותר דירות, בהתאם להיתר הבנייה שניתן לו. חלק מהדירות ניתנות לדיירים הקודמים וחלק נמכרות לדיירים חדשים. כיום נדרשת הסכמה של 100 אחוז מבעלי הזכויות לפינוי־בינוי. אם הושגה הסכמה של 80 אחוז מבעלי הזכויות בפרויקט, ניתן לתבוע את הדיירים הסרבנים, בגין הנזק הנגרם לדיירים המעוניינים בפרויקט.

תמ"א 38

התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה אושרה בשנת 2005 אישרה ממשלת ישראל תכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה כדי להמריץ דיירים, שגרים בבניין אשר נבנה לפני 1.1.1980, לחזק את ביתם מפני רעידות אדמה באמצעות הטבות משמעותיות. ההטבות כוללות חידוש הדירה, הוספת ממ"דים, הוספת מעלית, פתרונות חניה, חידוש הבניין ועוד.

בתכנית להתחדשות עירונית כל הגורמים יוצאים נשכרים:

הדיירים ובעלי הנכס המשביחים את הנכס למגורים או למכירה עתידית.

החברה המבצעת המהווה הכוח המניע את הפרויקט, החל מתהליכי הייזום, הליווי המשפטי, ההנדסה, התכנון, הפיננסים, הביצוע ומסירת המפתחות.

הוועדה הבין־משרדית להתחדשות עירונית המהווה זרוע ביצוע ממשלתית לקידום פרויקטים רבים. בוועדה פועלים נציגים של משרד השיכון והבינוי, משרד הפנים, המשרד לאיכות הסביבה, מנהל מקרקעי ישראל ועוד.

הרשות המקומית שתיהנה משיפור חזות העיר ומחידוש השכונות המוזנחות בה.

חזונה של חברת ע.נ.ב נדל"ן ויזמות  הוא להוביל את תחום ההתחדשות העירונית במרכז הארץ. התחשבות בצורכי הדייר, אחריות חברתית, שקיפות לכל אורך הדרך, יכולת מימון ואיתנות פיננסית – הם חלק בלתי נפרד מהחזון והמפתח להגשמתו, כמו גם בחירת שותפים אסטרטגים מובילים ומתן שירות אישי, מקיף ומקצועי, והקפדה על סטנדרטים מתקדמים.

ובחזונה רואה החברה את בניית הארץ ושגשוגה דרך ההתחדשות העירונית כציונות החדשה.

"אנו רואים בהתחדשות העירונית את הציונות החדשה הנרקמת בשנים האחרונות ומכבדים את הזכות הבסיסית המגיעה לכל תושב בישראל לסביבת מגורים מתקדמת העונה על כל צרכיו – בית איכותי, מחודש וראוי, ומעגל שכנים מתחדש כחלק מקהילה איכותית ותומכת".

צור קשר

התקשרו אלינו לטלפון
0722-323303
או מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם

התקשרו אלינו  0722-323303

או מלאו את הטופס